روش رجیستری موبایل در کشور ترکیه

رکیه نیز همانند بسیاری از کشورها طرح رجیستر کردن گوشی تلفن همراه را در سیستم داخلی شرکتهای ارائه دهنده خدمات موبایل در دستور کار دارد و هر کسی که با یک گوشی تلفن همراه (موبایل) وارد ترکیه می شود باید گوشی خود را در سیستم ترکیه رجیستر یا ثبت کند. در این مقاله سهم داریم روشهای رجیستر گوشی تلفن همراه در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم.

رجیستر کردن موبایل به معنی ثبت کد یکتای اسلات سیم کارت (IMEI) موبایل در سامانه سراسری سیستم تلفن همراه یک کشور است. بسیاری از کشورها برای جلوگیری از قاچاق گوشی موبایل اقدام به رجیستر کردن گوشی در سیستم های مخابراتی خود می نمایند. ترکیه نیز این اقدام را در دستور کار داردهر مسافر می تواند یک گوشی تلفن همراه با خود وارد کشور ترکیه نماید و به مدت 120 روز از موبایل بدون رجیستر کردن استفاده نماید. پس از پایان 120 روز اسلات مربوطه در کشور ترکیه از کار می افتد و گوشی موبایل امکان استفاده را در اپراتورهای کشور ترکیه از دست می دهد.
قبل از 120 روز از تاریخ ورود به کشور ترکیه حتماً نسبت به رجیستر کردن موبایل خود اقدام نمایید.
 البته در این حالت نیز با سیم کارت خارجی (و نه سیم کارت ترک) همچنان به کار ادامه می دهد. برای رجیستر کردن گوشی موبایل فرد مسافر یا مهاجر ترکیه باید حتماً پیش از 120 روز از ورود به خاک ترکیه آن را رجیستر نماید و رجیستر کردن آن مشمول هزینه مالیاتی است که باید به دولت ترکیه پرداخت نماید.
مبلغ این مالیات در حال حاضر 1500 لیر است اما ممکن است بنا به تصمیم دولت ترکیه  در هر حالتی افزایش و یا کاهش یابد کما اینکه در کمتر از یکسال قبل این مبلغ حدود 150 لیر ترکیه بود و طی کمتر از یکسال این مبلغ افزایش پیدا کرد.
توجه داشته باشید در شرایط تغییر سال میلادی و ورود و خروجهای مکرر ممکن است مدت 120 روز مجدداً از ابتدا محاسبه شود و یا بیشتر شود اما در شرایط معمول بعد از 120 روز موبایل در ترکیه از کار می افتد
رجیستر کردن یک موبایل در ترکیه یک بار برای همیشه باید انجام شود و نیازی به تکرار هرساله نیست
برای رجیستر کردن گوشی موبایل در کشور ترکیه باید رمز دولت الکترونیک کشور ترکیه (e devlet şifresi) را از اداره پست ترکیه (PTT) دریافت کنید و سپس از طریق سایت https://giris.turkiye.gov.tr/ (درگاه خدمات الکترونیک دولت ترکیه) اقدام به رجیستر کردن موبایل نماید. البته بدون داشتن کیملیک ترکیه هم امکان ثبت موبایل وجود دارد، اما در این حالت باید به اداره ورگی (دارایی و مالیات) مراجعه شود و مبلغ مالیات به صورت نقدی پرداخت شود و سپس از طریق PTT اقدام به ثبت موبایل نزد یکی از اپراتورهای تلفن همراه کشور ترکیه نمود که هم مراحل بیشتری دارد و هم مدت زمان طولانی تری را شامل می شود و هم هزینه بیشتری دارد.
برای رجیستر کردن موبایل در ترکیه رعایت نکات زیر ضروری است:
 • داشتن کارت اقامت و شماره کیملیک
 • بیش از 120 روز از ورود به ترکیه نگذشته باشد. توجه داشته باشید که چنانچه بیش از این مدت گذشته باشد باید ورود و خروج داشته باشید.
 • پس از رجیستر کردن موبایل از یک دقیقه تا 48 ساعت زمان لازم است تا موبایل در اپراتورهای تلفن همراه ترکیه مجدداً فعال شود.
 • داشتن کارت بانکی ترکیه یا بین المللی که امکان پرداخت وجه از طریق آن میسر باشد.
 • هر شخص در کشور ترکیه، هر دوسال می تواند تنها یک موبایل را به نام خود رجیستر نماید. در صورت خراب شدن موبایل و یا از رده خارج شدن شخص می تواند رجیستری موبایل را از کیملیک و پاسپورت خود پاک کند و مجدداً موبایل جدیدی را رجیستر کند.
 • دریافت کد اسلات سیم کارت (IMEI) گوشی تلفن همراه- برای دریافت این کد می توانید #06#* (ستاره مربع صفر شش مربع) را در گوشی موبایل شماره گیری نمایید تا یک شماره 15 رقمی بر روی صفحه نمایش یابد. برای گوشی های دو سیم کارت دو سری IMEI روی صفحه نمایش داده می شود که با ممیز و شماره یک و شماره دو از یک دیگر تفکیک شده اند و شماره یک آن برای اسلات شماره یک سیم کارت و شماره دو آن برای اسلات شماره دو سیم کارت است.
​برای دریافت کد IMEI موبایل خود کد #06#* (ستاره مربع صفر شش مربع) را شماره گیری نماید
 • هیچگاه در کشور ترکیه تلفن همراه شخص دیگر را روی کیملیک و پاسپورت خود رجیستر نکنید چرا که صاحب آن موبایل شما خواهید بود و اگر خدای نکرده اتفاقی بیفتد قطعاً شما پاسخگوی دولت و پلیس ترکیه خواهید بود.
 • هیچگاه رجیستر کردن گوشی موبایل خود را به افراد نامطمئن نسپارید چرا که با تغییر IMEI ممکن است مدتی باعث شوند موبایل شما در کشور ترکیه کار کند اما پس از مدتی هم در ترکیه و هم در ایران از کار بیفتد.
 • برای خرید تلفن همراه از کشور ترکیه همیشه از مکانهای مطمئن و دارای مجوز خرید انجام دهید و پس از خرید از طریق سایت دولت الکترونیک دولت ترکیه از ثبت و رجیستر شدن موبایل مربوطه اطمینان حاصل کنید.
 • هیچگاه موبایلتان را به نام شخص دیگری رجیستر نکنید چرا که شخص می تواند رجیستری موبایل شما را از روی کارت کیملیک و پاسپورت خود پاک نماید.
 • هیچگاه موبایل مسافری خریداری نکنید چون شخص می تواند پس از فروش موبایل به شما رجیستری موبایل فروخته شده را از روی کارت کیملیک و پاسپورت خود پاک نماید.
 • هر فرد می تواند برای فرزندان زیر 18 سال خود یک موبایل در کشور ترکیه رجیستر نماید این موضوع تابع همان قوانین رجیستر کردن گوشی برای خود شخص است و اگر اتفاقی بیفتد مسئول آن خود شخص است.

خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.